sâmbătă, 21 iulie 2012

Capitolul 2


Razele sorelui intrau in camera, pana mi-au ajuns pe fata unde au inceput sa faca un joc al lor, reusind sa ma trezeasca… Imi dschid ochi si ma uit pe tavan nedumerita… eram forte odihnita si pregatita de o noua zi!
Stefan: Cioc-Cioc... Te-ai trezit?
Eu: Ma vezi ca vorbesc cu tine, nu?
Stefan: Pai da...
Eu: Atunci inseamna ca m-am trezit!
Stefan: Odata vreau si eu sa iti fac o surpriza si tu esti rautacioasa!
Eu: Mda ce pot zice!*rade*... stai ai zis surpriza??
Stefan : Mda... dar pentru ca sunt tratat in felul asta o sa iau iepurasul mititel si dragutel pe care l-am adus si o sa il inapoiez magazinului de animale !
Eu : Mbiine... Staiii ce ?????? Ai zis iepure ? Ador ieburi !!*zambea fara a se opri !* unei micutzu?
Stefan: Chiar aici... dar merit si eu ceva??
*Elena i-a iepurele in mana* Eu: Mda... Merci de vizita... acum iesi afara!
*prefacanduse trist* Stefan: Si eu care credeam ca o sa iti placa!
Eu: Imi place, dar nu si prezenta ta.... hai jet afara! *ii tranteste usa in nas*
Eu: Deci sa vedem ce esti iepurila...
Il i-au pe iepure si ma pun la verificat... semana a fii fata...*rade*...
Eu: Esti fetita, pui? Cred ca te vei numi Rita! Iti place? Normal ca iti place... doar eu ti-am pus numele!*chicoteste*
Toata ziua cam pana pe l-a vre-o 12:30 cand Stefan a intrat in camera mea spunandumi ca pleaca la noua lui iubita m-am jucat cu Rita....Dupa plecarea lui am coborat jos sa mananc si eu ceva, lasand-o pe micuta singura in camera mea! Pe la 12:50 se auzea un ciocanit disperat in usa... Credam ca era Stefan care si-a uitat protectia acasa... si cand am deschis usa prea preocupata sa imi invart in ceai:
Eu: Iar ti-ai uitat ceva acasa? Stefan alea nu se tin peste tot... la tine am gasit unu si in cosu de paine!*cand isi ridica capul* ohh doamne tu nu esti Stefan... imi cer scuze...
El: Nu-i nimic, dar ma poti lasa sa intru?
Eu: Sigur... dar nu esti vre-un obsedat sau pedofil!*rade sarcastic*
El: Nu stai chill...*intra pe usa*
Eu: Sii tu cine esti?
El: Chiar nu ma recunosti?
Eu: Aaa dah tu esti verisorul lui David... Justin... nu?
El: Nu... Sunt Zayn, Zayn Malik..
Eu: Mda, iar eu sunt Elena, Elena Smith!
El: Mda parca te-am vazut intr-o revista... nu esti tu cea care a castigat “Miss Londra”?
Eu: Mda... Miss Londra... am mers la concursul ala din prostie nici nu ma gandeam ca voi ajunge sa il castig!*rade*
Zayn: Oricum meritai sa castigi!
Eu: Pai mersi... dar ce cauta Zayn Malik din One Direction in casa mea costumat in hot?*chicoteste*
Zayn: Ei bine stiu ca o sa ti se para ciudat, dar cand am venit acasa in aceasta dimineata am fost asaltat de fane, iar in fata casei mele erau numai masinile paparazzilor, si cred ca erau o multime! Nu puteam intra in casa, asa ca am fugit cat de repede am putut de acolo incercand sa pierd urma lor, ajungand in acest cartier linistit... Casa ta mi-a aparut prima in vizor asa ca am ales sa bat la usa ta! Am o mare rugaminte la tine... ma poti gazdui pentru ceva timp, pentru ca nu pot dormi la Hotel unde sunt o gramada de oameni...
Eu: Sigur... daca vrei avem o camera la subsol, e mare, spatioasa, 2 dulapuri imense, o baie mare, un pat gigant, cu saltea cu apa... si daca iti este foame poti veni oricand sus sa mananci....
Zayn: Thanks... dar nu voi manca mancarea ta... mi se pare prea nepoliticos...
“Mda daca si lui Emily i s-ar parea nepoliticos as scapa cu biscuiti nemancati... nu ma gandeam ca un star poate fii asa simtit!”
Eu: Nu ma deranjeaza... e ok daca mananci cu mine... adica nu e nici o problema din moment ce te-am invitat... o sa facem cumparaturile impreuna... petru amandoi!
Zayn: Asa e mai ok... nu vreau sa primesc totul pe tava! Vreau sa ma consideri un baiat obisnuit... asa cum esti tu... exceptand concursurile de moda... si asa cum sunt prieteni si colegi tai!
Eu: Ok Zayn baiatul obisnuit... asta inseamna ca o sa iti faci singur curat in camera si o sa ma ajuti cu micul dejun, pranzul si cina!
Zayn: Cu mare placere...
      De odata gandul ca micuta Rita era singura in camera mea pe pat si putea oricand pica m-a facut sa sar ca arsa din fata usi si sa fug pe scarii ca o disperata! Cand am intrat in camera am vazut-o pe pat sarind si fancand tumbe... am rasuflat usurata.
“ Merci Doamne ca am un pat asa mare!” *Rade*
M-am asezat pe pat incepand sa mangai pufosenia aceea mica si l-am vazut pe Zayn stand in pragul usi uitanduse peste posterele mele... privirea lui era atintita pe un poster urias cu Harry pe care il primisem cadou de la Stefan in semn de imi pare rau... mi-a spus ca a stat toata ziua la rand in mall pentru acel poster... Apoi Zayn si-a indreptat privirea catre cel cu intreaga trupa....
Zayn: Si sa inteleg ca esti fana!
      Nu stiam ce sa spun... sa spun ca da, si sa reusesc si il speri... sau sa spun ca nu, dar posterele m-au fii dat de gol!
Eu: Pai nu ma pot numi fana, doar din simplu fapt ca nu sunt fata intregi trupe, doar a lu Harry!
      Am zambit triunfatoare stind ca am ales un raspuns inteligent!
Zayn: Si de mine ce parere ai?
Eu: Pai esti cam slabut....
Zayn: Pardon am un abdomen destul de lucrat!
Eu: Nu la asta ma refeream!*rede*... Ma refeream la faptul ca vocea ta nu se copara cu a lui Harry si a lui Liam...
Zayn: Mda... de parca tu canti mai bine!
Eu: Poti sa sti!
Zayn: Cantami ceva!
Eu: Poate mai tarziu... trebuie sa merg la aeroport pana la 16:30 dupa o prietena!
Zayn: Stai ce?
Eu: Nu iti fa griji... nu ii voi spune ca stai cu noi in casa! Adica camera ei e fix in fata cameri mele, va despart 2 etaje!
Zayn: Cat de buna prietena iti e aceasta fata?
Eu: Cea mai buna! Stie toate prostiile despre mine si pana si cele mai rusinoase secrete!
Zayn: Ar trebui sa ii spui! Dar pana atunci spunemi despre tine!
Eu: Pai am 16 ani, ma numesc Elena... si Nathalie si Smith! *rade* Imi plac iepurasi si catei... iubesc teatrul, muzica si sportul... invat la liceu de mate-info si am o gramana de prieteni minunati... eu m-am mutat aici din Romania pentru a putea studia si pentru ami indeplini visul! Inainte sa incep aceasta noua viata, eram o fata care punea la suflet ori ce fel de jicnire pana la varsta de 13 ani si ceva cand am realizat ca nu conteaza ce parere au cei din jurul meu sau nu conteaza cat de mult ma barfeau personele care ma urau! Pentru mine conta doar ca aveam prieteni adevarati care nu ascultau de gurile rele si o familie care ma iubea si ma iubeste!
Zayn: Deci te mai cheama si Nathalie?
Eu: Defapt inainte sa vin in Anglia ma numea Natalia Elena... asa ca am schimbat in Nathalie Elena... si numele Smith a fost adoptat odata cu mutarea mea aici!
Zayn: Aha...
Eu: Ohh Gosh sunt o cretina!!! *si-a dat o palma peste frunte* Am uitat sa iti arat camera! Vin-o dupa mine!
      Am coborat cu Zayn pana la subsol unde se afla dormitorul cel nou.... cum intrai in incapere puteai vedea 3 usi... una dintre ele era baia, iar celelalte doua reprezentau dulapurile... In camera era un pat mare spatios cu saltea cu apa, un televizor LSD imens, o canapea crem, o masuta in fata canapelei, in stanga si in dreapta patului erau noptierele pe una din noptiere era tableta mea, iar pe cealalta era o rama si in ea o poza cu mine in pantaloni mei albi cu dungi negreu, un tricou alb cu scris negru, in picioare botinele mele preferate, ca bijuteri aveam cercrei in forma de inima in urechi, iar in gaura de sus si pana la cea de langa cercel aveam un alul care si acum imi aduc aminte cum a tipat diriga la mine cand mi l-a vazut... aveam pe fiecare mana cate 4 inele pe mana dreapta aveam inscriptionat “Love” iar pe cea stanga “Hate”, aveam si o bratara simpla pe mana opusa urechi cu mai multi cercei... parul imi era lasat liber... imi amintesc cu placere reactia dirigi cand mi-a vazut suvitele mov! Unchile le aveam facute in doua culori mai exact negru si alb.... http://desmond.imageshack.us/Himg641/scaled.php?server=641&filename=54719692.png&res=landing era ziua in care se sfarsea clasa a opta, acea zii atat de asteptata de mine...
L-am vazut pe Zayn cum a ridicat poza si s-a uitat la ea...
Zayn: Asta esti tu?
Eu: Mda asta sunt eu.. o ciudata cu par in doua culori... nu?
Zayn: Nu erai ciudata... erai speciala pentru simplu fapt ca erai diferita...
Eu: Mda diferita.... mai bine spus eu am vrut sa fiu diferita fata de ei... sa atrag atentia lor doar trecand prin acele locuri... vroiam sa le vad cum mor de ciuda doar pentru ca eu eram imbracata altfel si toti ochi erau pe mine!* rade*
Zayn: Oricum aratai foarte bine pentru o pustoaica de 14 ani!
Eu: Ohh nu aveam 14 ani acolo... aveam 15 e facuta chiar in urma cu un an!
      Zayn s-a uitat nedumerit la mine... eram foarte schimbata ce era drept... nu mai aveam parul in doua culori si nici privirea aceea de „Vreau sa te ucid”... L-am vazut cum a lasat fotografia jos, iar atentia lui a fost distrata de tablourile de pe pereti incaperi... erau o gramata de tablouri cu mine si Stefan... dar si numai cu mine... Zayn a zambit vazand o poza in care eram costumata in echipamentul meu, parul imi era prins bine intr-un coc la spate (se observa ca era in mov si brunet), aveam o minge in mana si o privire de invingatoare... Unghile mele acolo erau pur si simplu naturale... m-a uitam si eu ganditoare la acea fotografie amintindumi de ziua in care a fost facuta... Dar de ce vorbesc eu de amintiri? M-am uitat la ceas si imi venea sa imi smulg tot parul din cap... era ora 15:30, iar eu eram inca in pijamale uitanduma la amintirile copilariei ce mi se scurgeau prin fata ochilor.... am fugit repede la etaj ca si arsa si am inceput sa caut ceva cu ce sa ma imbrac... pana la urma m-am uitat pe geam si am vazut ca era o vreme foarte placuta... adica nici prea cald dar nici prea rece... m-am decis sa ma imbrac cu http://desmond.imageshack.us/Himg15/scaled.php?server=15&filename=tinuta19.png&res=landing, mi-am lasat parul liber prinzandumi doar bretonul cu o agrafa neagra, l-am salutat pe Zayn care inca ma privea nedumerit..
Zayn: Unde te grabesti?
Eu: La aeroport... pana m-am decis cu ce sa ma imbrac deja a trecut tipul si pun pariu ca orasul e aglomerat... o sa iti trimit mesaj cand sunt in apropiere de casa... dar stai nu am numarul tau!
           Dupa ce am loat numarul lui Zayn am fugit spre masina mea un BMV X6 de culoare alba... http://www.cars.com/features/autoshows/2009/newyork/coverage/images/2009_bmw_x6_m/2009_bmw_x6_m_0_430.jpg 
Am dat drumul radioului si am observat ca melodia Rihannei si a lu Jay Z "Talk That Talk" era difuzata pe acel post... am dat volumul mai tare si am gonit pe strazile Londrei pana am ajuns sa dau nas in nas cu aglomeratia orasului... ma dadeam cu capu de volan deoarece stiam ca majoritatea cetatenilor scapasera de la lucru si vroiau sa ajunga acasa... m-am uitat la ceas si am vazut ca era 16:15...  am fost fericita ca in cateva minute am ajuns pe strada care ducea la aeroport! Am zambit multumita in momentul in care am intrat in acesta, vazand-o pe Miri indreptanduse spre mine si lunduma in brate.. ea era imbracata cu http://desmond.imageshack.us/Himg11/scaled.php?server=11&filename=tinuta19.png&res=landing ... am vazut un domn inalt care ne-a ajutat cu celelalte bagaje pana la masina... am bagat cele 4 bagaje ale acesteia in porbagaj apoi eu m-am urcat la volan si Miri pe locul copilotului... Imediat cum am intrat am dat drumul la radio, iar melodia pe care o ascultam era cea a lui Justin Bieber "Boyfriend", am inceput sa fredonez versurile pe acolo si Miri m-a urmat.... melodia care a urmat a fost cea a lui Cher Lloyd "Grow Up" am inceput sa radem pentru ca aceea melodie era melodia noastra... acea melodie poate pentru uni fara sens sau doar una simpla pentru mine si Mirii era melodia noastra! Am inceput sa redem si mi-a povestit ce s-a mai intamplat prin oras de cand eu am plecat... chiar daca auzeam povestioarele ei pentru a mia oara ma bucuram ca acum puteam vorbi fata in fata.... Miri s-a uitat la mine si m-a intrebat cand mi-am loat carnetul... i-am povestit, dar inainte sa imi dau seama eram deja pe strada mea... am scos telefonul din buzunarul pantalonilor si i-am scris un mesaj lui Zayn
"Elena: Hei... am intrat pe strada mea... sunt cu Mirii asa ca ar fii bine sa nu te faci vazut daca vrei sa tinem secretul ;)- Elena... 
Zayn: Hei... ok acum cobor in camera mea... si apropo vezi ca sunt niste prajituri pe masa... mi-am zis ca ar fii dragut sa merg pana la cofetaria de dupa colt sa le cumpar... si merci ca m-ai anuntat! XX "
Miri: Uuu cu cine dam noi mesaje?
Eu: Cu Emily colega mea... i-am zis ca ai ajuns...
Miri: Hai ma Natt... nici macar nu o cunosc pe fata asta si tu deja anunti pe toata lumea ca am ajuns? Stefan stie?
Eu: Mnu... si apropo am uitat de hotelul tau intentionat... tu vei sta cu noi in casa... imi esti ca o sora si deja am o camera pregatita pentru tine fix in fata camerei mele...
Miri: Sti ca nu vreau sa va deranjez...
Eu: Nu o sa ne deranjezi... Stefan e in mare parte plecat la noua lui iubita Vanessa, iar eu si Rita ne simtim singure!
Miri: Stai mai stati cu cineva in casa? 
Eu: Rita e pufosenia mea de iepure!! e o scumpa!
Miri: Iaiii!!
Am tot vorbit in timp ce intram in casa si duceam bagajele sus... dupa ce am dus bagajele am hotarat ca amandoua meritam o pauza asa ca am intrat in bucatarie si am vazut prajiturelele cumparate de Zayn... mai bine spus briosele... am loat si eu si Miri cate una si am inceput sa mancam...
Eu: Mi-a fost asa dor de tine... nu sti cat mi-ai lipsit!*cu ochi aproape in lacrimi*
Miri: Si tu mi-ai lipsit mie... oriunde mergeam numele tau era pronuntat! Tote persoanele din jurul meu isi aminteau momentele funny cu tine.... si radeau, isi aminteau ziua in care a avut loc premierea claselor a opta si cum erai imbracata... aratai fantastic si toti au laudat curajul tau de a veni cu parul desprins... toti ne-am amintit cand ti-ai rupt mana si cum te abtineai sa nu veri nici o lacrima de durere... toti ne-am amintit cat de frumoasa erai in ziua banchetului, dar eu imi aminteam ceva ce ei nici macar nu stiau! Cuvintele pe care mi le-ai zis inainte sa urci in acel avion... mai ti minte? "Nu voi regreta niciodata alegerea facuta desi imi va fii dor de acest loc si desi voi duce dorul a murtor moameni stiu ca alegerea de a pleca din acest oras este cea mai buna! Vreau sa incep totul de la 0 sa ma schimb in primul rand eu... si prima schimbare pe care o sa o fac va fi un tatuaj... si apoi imi voi schimba caracterul punand in fata mea un zid mare de piatra si o masca... ca nimeni sa nu mai ajunga la sufletul meu sa mi-l raneasca asa cum undele persoane au facut! Voi incepe o viata total diferita ca o noua eu! "  Ti minte?
                   Lacrimile se scurgeau pe cipul meu, avea dreptate eu chiar asa spunesem, dar in ultimele zile ma gandeam doar la trecut.... am dat din cap aprobatoare fara a fii in stare sa spun vre-un alt cuvant.... Miri m-a imbratisat!
Miri: Acea era Natt a mea... noua mea Natt... care stia exact ce vrea sa faca cu viata ei... acea Natt care vroia cu orice pret sa ingroape amintirile si sa inceapa o noua viata unde va putea sa isi implineasca visul... Tu nu mai esti adolescenta aceea care punea la suflet fiecare vorba rea pe care o arunca un nimeni... tu esti adolescenta care si-a loat inima in dinti si a pornit la drum singura fara a avea nevoie de prieteni... adolescenta aceea care daca isi pune ceva in cap face pe naiba in patru ca sa iasa ca ea... asta esti tu, iar parinti tai, familia ta, prieteni tai... toti suntem foarte mandri de tine! 
Eu: Te iubesc! Mereu vei fii una din cele mai speciale prietene...
                    Ochi mei erau plini de lacrimi si sinceritate... Miri desi era mai mica ca mine avea dreptate! Nu mai eram adolescenta credula si prostuta acum eram adolescenta rebela si hotarata, gata mereu sa faca orice este nevoie pentru asi indeplini visul! 
                   Am vazut cum Miri s-a ridicat de la masa cu un zambet dulce si mi-a spus ca ea se duce sa isi puna hainele in dulap... am dat aprobatoare din cap apoi mi-am sters lacrimile pentru ca mi-am dat seama ca plangeam ca proasta degeaba... Dupa inca 10 minute de stat in bucatarie am deschis un dulap in care mereu se aflau dulciuri... dar maia ales rezerva mea de oreo! M-am gandit sa vad ce face Zayn si am coborat jos... Acolo l-am vazut pe acesta stand pe canapea cu tableta mea in maini uitanduse la poze... pe acea tableta erau toate pozele de la banchet... ma uitam cu el la poza si fara a realizez am inceput sa plang! Desi eram imbracata superb si semanam cu o printesa: http://desmond.imageshack.us/Himg841/scaled.php?server=841&filename=rochie.png&res=landing
Zayn analiza poza 
Zayn: Aici unde era?
Eu: La banchet anul trecut!*spunea printre lacrimi*
Zayn: Dar de ce plangi erai frumoasa... ca o printesa!
Eu: Poate daca asa zici tu, dar nu ma simteam bine alaturi de cei din clasa mea la banchet asa ca m-am alaturat celorlalte clase! 
Zayn: Si ce e rau in asta? Oricum cred ca partenerul tau a fost foarte fericit mergand la banchet cu o fata asa frumoasa!
Eu: Mda partener de unde? Nu am avut partener... toata seara am stat si am vorbit cu prietenele mele din alta clasa, mai uitanduma din cand in cand la colegi mei care radeau de mine!
Zayn: Daca e asa tu nu trebuie sa plangi pentru ei! Ai uitat ce mi-ai zis in camera? Ca tu nu mai plangi pentru nimeni si nu mai suferi din spusele unui nimic! 
                    Zayn s-a aproiat de mine si mi-a sters lacrimile... apoi m-a imbratisat prieteneste! el soptindumi la ureche "Printesele nu plang!"... vorbele acelea mi le spunea si mama cand eram mica si ma loveam... cand ne-am indepartat s-a uitat in ochii mei si mi-a sters si ultima lacrima...
Zayn: Nu am remarcat ca ai pistrui!
Eu: Mda inca un defect de al meu!
Zayn: Tu glumesti? Esti adorabila cu ei... nu sti cata lume ar vrea sa aibe...
                S-a uitat spre biscuiti oreo adusi de mine si a mi-a loat pachetul!
Eu: Asta este greseala vieti tale!
              Si spunand astea am inceput sa ma lupt cu el pentru biscuiti... pana la urma eu triunfand! 
Zayn: Elena esti un adversar de temut... sa stiu de acum sa nu ma apropi de biscuiti tai! *rede*
Eu: Mda... e singurul lucru pe care nu il impart nici cu mama!*rede* ... Si daca te rog ai putea sa imi zici Natt? Ma face sa ma simt mai bine!
Zayn: Pai atunci noapte buna micuta Natt!*o saruta pe frunte apoi o imbratisaza*
Eu: Noapte buna micutule Malik!*rade*
          Am iesit din camera lui Zayn pornind spre bucatarie de unde am loat un morcov si am pornit spre camera... nu, nu ma transformam intr-un iepure, dar micuta Rita era unu asa ca m-am gandit sa ii dau de mancare... ajungand in camera i-am pus morcovul in cusca si apoi m-am indreptat spre dulap de unde am ales o pijama: http://www.forever21.com/images/model_front/00045487-02.jpg si am intrat la dush... cand am iesit m-am trantit in pat stiind ca urmatoarea zii trebuia sa fiu la teatru pentru repetiti!

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu