marți, 31 iulie 2012

Capitolul 9

Dimineata m-am trezit cu o durere de cap enervanta! M-am ridicat si mi-am loat telefonul de pe noptiera uitandu-ma la ceas, era ora 13. Mda sa dorm pana la amiaza era un lucru firesc pentru mine. M-am ridicat si am vazut ca pe canapea se mai afla doar Didii care dormea, mda poate de asta ne intelegem perfect! Suntem doua dormicioase, dar nu cred ca exista cuvantul acesta! M-am dus la baie, dand drumul la apa pregatiduma pentru un dus, am iesit din baie lasand apa sa curga si m-am dus la dulap, mi-am loat de acolo lenjeria si niste haine cu care sa ma imbrac. Dusul nu a durat mai mult de 20 de minute si apoi am iesit, am vazut-o pe Didii intinzanduse si ridicanduse in fund.
Didii: Cat e ceasul?
Eu: Cati iti e nasu somnoroas-o! Haa te-am loat la trezit cu jumate de ora!! 'Iss bunaa!*rade* https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhmIpBiaPtejNvyKz0oIXFrTAEHT4_COncKnAqXuFrgG8NBAk4Wms9Sjz37b__Srxc0g4AhbRdEVOIjSjAIqZdPQ1Z3hRNgdSl2mOgw3ZGDpbwyKstbUBrQWW3t12wYSyXcqZ5z4-9QWr0U/s1600/tumblr_m6tw3aHWFr1rxemfio3_500.gif
Didii: Si totusi cat e ceasul?
Eu: Vre-o 13:30... de ce?
Didii: Esti nebuna? Eu la 3 trebuie sa fiu la New Yorker!
           Mda azi era prima zii de lucru la New Yorker pentru Didii! O vad cum sare din pat si fuge in camera ei. Incep sa rad cand o vad si am ras asa de tare incat Paul fratele lui Robee m-a auzit si a iesit din camera lui. Ei bine acum cred ca v-am bagat in ceata de tot! Permiteti-mi sa va explic... Acum aproximativ 3 luni prietena mea Miriam s-a mutat din Romania aici in Anglia cu mine, dar asta stiati prea bine! Inainte sa incep filmarile si Elena, o alta prietena de a mea, s-a mutat in Anglia cu mine si Miri, deoarece Stefan si iubita lui Vanessa s-au mutat singuri intr-un apartament cumparat de ei. Acum o saptamana Didii, o fata bruneta cu ochi caprui foarte simpatica, putin mai scunda, cam pe la 1, 67 si foarte prietenoasa a venit si ea in Londra alaturi de Robee, o fata cu par saten deschis si ochi albastri cu firisoare auri, super simpatica si foarte prietenoasa, cam pe la 1,65... cu ele a venit si fratele lui Robee, Paul... un baiat cu un an mai mic ca noi, super dulce si super amuzant, dar uneori super enervant! El este exact masculinul surori lui, Robee... Ei bine acum cred ca v-am lamurit! Ei au venit aici sa studieze la licee mai bune... Didii vrea s-a inscris la arte, Robee la stinte politice si Paul tot la arte. Mirii este de aceiasi varsta cu Paul, numai ca ea este inscrisa la liceul sportiv la fel ca si Denuu. Eu habar nu aveam ca Denuu este la matusa ei in Londra pana nu m-am ciocnit de ea din greseala acum doua saptamani cand eram cu Taylor in mall! Asa ca am invitat-o si pe ea in casa de nebune! Adica eram 5 fete intr-o casa imensa, daca nu cunosteai casa asa ca mine, Mirii si Elena aveai nevoie de GPS, prima data cand eu si Stefan am intrat in casa m-am pierdut! Am ajuns undeva pe la etajul 3 unde avem pista de Bouling, masa de poker, masa de biliard, un jacuzzi, e super la etajul 3! Dar nu prea am timp sa stau peacolo! La subsol dupa cum v-am mai spus se afla camera care candva a fost a lui Zayn si o piscina de care nu am mentionat nimic pana acum! Este o piscina de interior si este superb sa stai acolo, avand in vedere ca in Londra nu e mereu cald ca sa faci o baie in piscina din spatele casei. 
           Ok acum revenind la subiec. Paul m-a auzit cat de tare radeam si a venit sa vada motivul! Si eu cum eram pe jos nu am putut decat sa scot un "Didii"  si a inceput si el sa rada. Cred ca mai mult radea de mine care eram pe jos de ras amintindumi de fata pe care a facut-o cand a auzit cat e ceasul! Mai aveam putin si ma sufocam, dar mi-a trecut de ras... M-am ricicat de jos si am iesit din camera coborand in bucatarie. Mirii si Elena deja plecasera la Starbucks, mda ele lucrau impreuna... Blonda si Rebe au plecat la ele acasa, Robee presupun ca deja era la H&M si Denuu deja la Bershka... Paul la fel ca si mine statea acasa... El vrea sa devina pictor si mai canta din cand in cand la Chitara... Il vad pe Paul alias Micutu, dupa cum ii spuneam eu, cum intra in bucatarie..
Paul: Ti-a trecut?
Eu: Mda... dar daca ai fi vazut-o ce fata a facut!
Paul: Imi si imaginez! 
           Cum stateam noi de vorba o auzim pe Didii cum coboara scarile in fuga si striga doar un "PAAA!" si iese pe usa trantind-o in urma ei! 
Eu: Unde ai fost aseara?
Paul: In camera! De ce?
Eu: Pai nu te-am vazut! 
Paul: Si ce faci azi?
Eu: Nu stiu!
Paul: Vrei sa mergem la Mall sa vedem cum le e prima zi de lucru lui Robee si lui Didii?
Eu: Ar fii ok! Ma schimb si mergem! Ok?
Paul: Ok si eu ma duc sa ma schimb! 
           Intr-o ora si eu si Micutul eram gata sa mergem la Mall. 
Micutu:  http://www.variety-clothing.com/wp-content/uploads/2011/10/Bershka-mens-T-2011-2.jpg
Eu:  http://desmond.imageshack.us/Himg513/scaled.php?server=513&filename=pppkx.png&res=landing
            Am iesit impreuna din casa si ne-am urcat in masina mea, cand am trecut pe langa casa lui Taylor l-am vazut scotandusi masina din garaj. Asta m-a pus pe ganduri asa ca am amandat putin plimbarea la Mall si am decis sa il urmarim... Am mers la o distanta mare de el si dupa ce am intrat in aglomeratia orajului eram cu o masina dupa el... L-am vazut cum se idreapta spre centru asa ca asta am facut si eu, a intrat in parcare, iar noi dupa el si am parcat masina putin mai in fata.

Paul: Ce tot facem?
Eu: Urmarim pe cineva!
Paul: Stiu ca esti actrita, dar doar in filmele cu vampiri nu si in cele cu spioni!
Eu: Ai in fata o iubita disperata asa ca taci.
Paul: Ok, ok!
           Am scos din bord o peruca blonda si o pereche de ochelari de soare. Mi le-am pus si am coborat din masina impreuna cu Micutul.
Paul: Mda tu blonda! Oricum iti sta bine!
Eu: Pai merci!
Paul: Si totusi ce cauta o peruca blonda in bordul masini tale?
Eu: Ti-am zis sunt o iubita disperata. Acum vin-o dupa mine!
           Si am plecat pe urmele lui Taylor care vorbea la telefon, din pacate eu nu puteam auzi. L-am urmarit pana a ajuns la Nados unde a intrat. Eu l-am tras pe Paul dupa mine si am intrat si noi, asezandune la o masa apropiata de cea a lui Taylor.
Paul: Si acum ce face? 
Eu: Mancam!
Paul: Mda stii nu imi e foame, vroiam la Mall, dar tu nu!! Mai bine faci pe iubita disperata, sio...
Eu: TACII!*Am tipat la el* Sti daca vorbesti asa tare te-ar putea auzi cineva. 
Paul: Tac, sunt cuminte!
           Stateam si ma uitam la usa de la intrare asteptand sa vad pe cineva cunoscut, dar fara nici o sansa, m-am ridicat de la masa vazand ca Taylor statea singur si mi-am zis ca poate venise doar sa i-a pranzul! M-am ridicat de la masa si am iesit de la Nandos, mi-am scos peruca si m-am indreptat spre masina, cand mai aveam putin sa urc in ea aud o voce cunoscuta care ma striga, ma intorc si am placuta surpriza de ai vedea pe Niall si pe Zayn.
Niall: Elena!
Eu: Te aud! Ce faceti voi baieti aici?
Zayn: Ce poti face in centru! 
Niall: Zayn... Iarta-l e putin sucit! Noi am venit pana la Nandos sa loam pranzul... tu ce faci aici?
           Am dat sa ii raspund, dar Paul s-a bagat peste mine
Paul: Vroiam sa mergem la Mall, dar am trecut pe la Starbucks sa le facem o vizita prietenelor noastre.
Niall: Si el cine e? Verisorul tau mai mic, sau ceva?
Eu: Paul e fratele unei prietene foarte bune si imi este ca un frate! Ma rog unul mai mic si mai enervant, dar tot un frate!
Zayn: Credeam ca eram singurul tau frate, adica sti tu de suflet!
Eu: Mda... si de ce ai spus eram , doar nu ai murit! 
Zayn: Tu nu intelegi nu? 
Eu: Ce ai vrea sa inteleg daca nu imi spui nimic, nu mai raspunzi la telefon si ma tratezi cu atata indiferenta si imi vorbesti asa de rece! 
Zayn: Mda... nu cred ca are rost sa iti explic, si asa nu esti nimic altceva decat un copil!
Eu: Mda bine ca esti tu om mare! Pa Niall mai vorbim! Si Zayn merci!
Zayn: Pentru ce?
Eu: Pentru tot! Merci ca mi-ai aratat cum esti tu defapt!
Zayn: Iar ai inteles gresit!
Eu: Pai atunci explicami! Iti este asa de greu?
Zayn: Nu am cum! Nu ai timp pentru mine!
Eu: Mda pentru ca atunci cand am eu timp de tine nu ai tu de mine! 
Zayn: Haide Niall sa plecam!
Niall: Pai Elena mai vorbim! Ma bucur ca te-am vazut si ca te-am cunoscut Micutule! Pa! *si afiseaza un zambet specific lui*
Eu: Si eu ma bucur Niall...
Paul: Si eu sunt bucuros ca te-am cunoscut! Acum Tanti Smith hai sa mergem!
           M-am urcat in masina si am pornit spre Mall... Am ajuns destul de repede si am mers pana la New Yorker sa vedem ce face Didii... Cand am intrat inauntru i-am vazut pe Harry si Louis uitanduse la haine barbatesti, cum nu o vedeam pe Didii ne-am dus si noi acolo, paul vrand sa vada niste haine... De odata vad ceva care m-a socat dormind pe un morman de haine... era Didii... am mers usor in spatele ei si am patut-o pe umar... ea a sarit ca arsa cu fata pe care o avea si azi dimineata cand i-am zis cat e ceasul!
Didii: Dute draq! Cum ai putut sa faci asta? Era sa imi sara si inima din piept nu alta!
Eu: Incep sa ma obisnuiesc cu asta. *rade* Dhoamne sa fii vazut ce fata ai facut! 
Didii: Ti-am spus ca te urasc?
Eu: Mda si eu te iubesc *si a loat-o in brate*
           M-am indepartat usor de Didii care afisase un bot suparacios si se puse sa aranjeze hainele, deoadata am simtit doua maini reci deasupra ochilor mei.
Eu: Harry sa stii ca te bat!
Harry: Nu esti deloc amuzanta! *ii dete drumul*
Eu: Ba da sunt!
Harry: Ce faci tu aici?
Eu: Intrebi o fata ce face la Mall? Ce poate face o fata la Mall? Acum serios Harry...
Harry: Bun raspuns. *rade*
Louis: Ohh, heii Elena! 
Eu: Heii Lou! Ce faceti doar voii doi singuri in Mall?
Harry: Nu suntem singurii mai e si Liam cu noi, Zayn si Niall vor veni mai tarziu pentru ca s-au dus sa ii ieie mancare lu' fomist!
Eu: Lasa-l in pace! Daca ii place sa manance! Ma mir cum de nu trebuie sa il ridicati cu macaraua la cat mananca, dar nah!
Louis: Stiam eu ca nu sunt singurul! *rade*
Paul: Heii uite ce am gasit!*ridica un tricou*
Eu: Mda un tricou! Foarte interesant!
Paul: Haii mai ca e dragut!
           Ne-am mai invartit noi prin New Yorker si mi-am gasit o gramada de lucruri dragutze asa ca am pers sa le probez, la cabine era Didii care strangea hainele lasate acolo de oameni.
Eu: Ce faci?
Didii: Curat...
           Se observa de la distanta ca este foarte plictisita! Asa ca am ajutat-o si eu!
Eu: Stii ca pentru asta dai un suc nu?
Didii: Clar!
           Am intrat in alta cabina si am probat hainele in timp ce Didii s-a dus la casa de marcat. Spre fericirea mea toate imi veneau perfect asa ca le-am loat si am mers cu ele la casa, cand am ajuns acolo o vedeam pe Didii holbanuse la ceva, mai bine spus cineva...
Eu: Hallo, panatu catre Didii! Trezirea printesoo!
Didii: Lasa-ma nu vezii ca ma uit la el?

           Mi-am intors capul sa vad care el era acolo si era cat pe ce sa bufnesc in ras cand l-am vazut pe Niall!
Eu: Te uiti la Niall?
Didii: Mnuu! La copilul ala de acolo!
Eu: Mda... Niall!*Niall se intoarse*
Niall: Ohh Hei, nu te-am vazut cand am intrat!
Eu: Pai eram la cabine!
           Didii statea si se uita cu gura cascata la el, ce spun eu se uita ca il manca din priviri nu alta!
Eu: Niall ea e una din cele mai bune prietene ale mele din copilarie, Didii.... Didii el e Niall Horan!
Niall: Incantat*ii intinde mana*
           Didii deabea se putea misca si i-a intins mana si a scheunat un "Deasemenea" , eu mai aveam un pic si ma prapadeam de ras, daca nu il vedeam pe Taylor ca a intrat in magazin...
Eu: Mai, mai, mai! Ce facem noii aici?
Taylor: Mda as putea spune acelasi lucru! *O saruta*
Eu: Pai am venit sa o vad pe prietena mea Didii in prima ei zii de lucru!
Taylor: Asa vezi tu prieteni? Facand cumparaturi?
Eu: Pai daca sunt in Mall de ce sa nu profit!
Taylor: Ma ajuti sa imi caut ceva simpatic?
Eu: Nu era evident? Sa mergem... Niall ai grija de ea sa nu adorma te rog. Si tu frumolasa de pe tejghiaua adormita, tine-mi hainele la tine!
Didii: Nu ai maini?
Eu: Vezii cum vorbesti!
Didii: Mda... dale incoace!
           Si mi le-a loat din maini uitanduse cu ura la ele, eu am chicotit si l-am loat pe Tay de mana ducandune la Zona pentru barbati. Ne-am uitat la toate tricourile si la toti pantaloni si pana la urma am gasit cateva haine care sa ne placa la amandoi... El a mers sa le probeze si eu il cautam cu privirea pe Paul... Pana la urma l-am gasit uitanduse la tenesi asa ca m-am alaturat lui...
Eu: Astia ti-ar sta bine!
           Surprins de faptul ca nu ma vazuse acesta tresari... Dar isi reveni repede... A aprobat dupa mine si s-a pus sa ii probeze, chiar avema dreptate, ii stateau bine asa ca s-a decis sa si cumpere... Am mers inspre cabina de proba si eram prea atenta la Niall si Didii care acum radeau, asa ca m-am lovit de o persoana. 
Eu: Uitate pe unde mergii!
Zayn: Mda eu sa ma uit sau tu?
Eu: Ahh Zayn scuze nu te-am vazut! Tot vroiam sa te intreb ceva! *Dar chiar in momentul acela in New Yorker intrase Perrie...*
Zayn: Ce vroiai sa ma intrebi?
Eu: Nimic, nimic nu vroiam sa te intreb... lasa!
Zayn: Ok atunci!
           Si s-a indepartat de mine, ma simteam atat de aiurea, dar cand Tay a iesit din cabina de proba m-am straduit sa afisez un zambet, si chiar zambeam pentru ca l-am vazut pe Taylor fericit, probabil din cauza ca hainele ii stateau bine pe corpul sau bine lucrat.
Taylor: Hainele stau perfect! Esti o experta!
Eu: Mda... ce pot spune?*se unfla singura in pene*
Taylor: Mergem sa le platim?
Eu: Clar! 
           Spunand asta m-a loat de mana si am pornit spre casa, acolo i-am gasit pe Didii si Niall razand, se pare ca se intelegeau bine. Taylor si-a pus hainele peste ale mele si apoi Didii ni le-a scanat, in urma noastra era Paul cu o fata asa de copil bleg si fericit incat m-a speriat. Eu si Taylor am mers sa bem cate o limonada, iar Paul s-a dus la Robee sa vada ce face. Am mers la un bar si ne-am asezat pe terasa unde am inceput sa discutam despre ce au facut ei aseara si ce am facut noi.
Taylor: Pai ne-am uitat la filme de groaza, baieti au facut twitcam si am aparut si eu pe acolo, apoi v-am auzit scrigand asa ca am venit sa vedem ce ati patit, apoi am fugit dupa Harry si mos pana la ei acasa si a trebuit sa ocolim prin spate ca sa nu ne certam cu mosu si cand am intrat Harry il injura de la usa.. voi ce ati facut?
Eu: Pai am vorbit, ne-am uitat la filme, am plans, am ras, am ramas cu traume, apoi ne-am dus sus si ne-am batut cu perne pana am adormit! Binenteles ca la filmul de groaza dupa ce a plecat mosu tipam mai mult sa il enervam pe el, nu de frica!
Taylor: Ohh uite-l pe Zayn!
Eu: Unde?
Taylor: Acolo cu Perrie!
Eu: Aha...
Taylor: Ma duc sa ii chem aici!
Eu: Fa ce vrei!
           Logic ca eu nu aveam chef nici de murtra machiata a lui Perrie, dar nici de cea a lui Zayn... Dar totusi daca ei au acceptat propunerea lui Taylor, trebuia sa ma comport normal asa ca i-am salutat, dar nu i-am bagat in seama si i-am lasat sa vorbeasca cu Taylor, eu eram prea ocupata sa ma plang blondei prin mesaje, care ma incuraja si imi spunea sa ii torn limonada la fondata in cap... sau sa i-o arunc in fata! Bine inteles ca nu am ascultat-o, dar am chemat-o si pe ea in Mall... spre surprinderea mea nici nu am apucat sa trimit mesajul ca ea si a intrat pe tereasa, chiar in acel moment Zayn si Perrie se sarutau... Ea a scos limba si s-a strambat spunand doar "Blah!" , eu am inceput sa chicotesc apoi am imbratisat-o si am invitat-o la masa... Taylor si Perrie au facut cunostinta cu ea, iar Zayn doar a salutat-o, deoarece se cunosteau de cand a avut loc acea mica neintelegere, de aceea Robee se uita foarte urat ata la Zayn cat si la Perrie... Cu siguranta in mintea ei era numai felul in care sa o faca de ras...
Perrie: Si ea cine mai este?
Eu: Mda ai putea sa vorbesti cu mai putine aere? 
Zayn: Las-o in pace!
Eu: Mda aparati iubitica!! 
Robe: Eu sunt Roberta, incantata!*si ii intinde mana lui Perrie in scarba*
Perrie: Te-ai spalat pe maini inainte nu?
Robe: Nu am scobit o mata in anus si am venit sa te cunosc pe tine! Logic ca m-am spalat pe maini!*rade*
Eu: Robe las-o in pace in lumea ei! Nu vezi ce fata are, te si miri daca face fite? La cat e ea de fondata si plina de machij nu cred ca fitele nu sunt un strat din ceea ce o acopera! 
Taylor: Ok... decii voi doua sunteti rele! Dar tu Hon' esti adorabila si asa rea cum esti! Si prietena ta e asa de scumpa! Zici ca e un copil nevinovat!
Robe: Pai sunt! Defapt aproape daca nu se pune ca in mai am bagat-o pe o colega cu capu in WC si am tras apa! Sau ca am omorat pisica vecini ca intra la mine in apartament pe geam si asa ca am transat-o! Decii aveti grija sunt criminala de pisici! Si parul tau seamana cu blana nespalata a uneia*arata spre Perrie*
           A urmat un moment de tacere si in care Perrie parea speriata, eu, Taylor si Robe ne abtineam sa nu murim de ras si Zayn era nervos! Ohh vaii iubitica lui a fost ranita! Ma doare undeva! Robe mi-a facut cu ochiul si a loat o gura de limonata! Atunci mi-am amintit de un filmulet Funny din clasa a sasea si am spus doar:
Eu: Robe ce mai face Romeo Fantastic? Cred ca ii e dor de Shaorma? Nu??
           Cred ca si ea si-a amintit de ce fund mi-am facut dintr-o perna ca a scuipat limonada si s-a pus pe un ras! Mda ce tinta buna avea ca a nimerit pe langa Perrie! Asa ca de data asta eu am baut din limonada si ea mi-a spus ceva "socant".
Robe: Madalin cu Simon sunt in Anglia, i-am vazut cand veneam aici, sunt chiar in Mall!
           Chear eram socata asa ca am scuipat toata limonada pe Perrie care mai avea putin si plangea!
Eu: Serios?
Robe: Mnu, cred ca mi s-a parut!
Eu: Ohh saraca de tine, imi cer scuze, nu am vrut! E vina ei! Mereu a fost vina ei!
           Si am facut ca si un copil mic afisand un botic si indreptand degetul spre Robe care radea ca nesatula!
Perrie: Bebe, m-a scuipat, acum ma voi lipi toata si plus de asta curge si maghiajul si parul meu nu mai sta!*isi folosea vocea pitigaiata, care pe Roberta o enerva la culme*
Robe: Daca te face sa te simti mai bine nu statea nici inainte!* a spus-o intr-un fel ironic*
Zayn: Gata nu mai accept asa ceva! Ce doamne iartama ai cu ea? Ce ti-a facut fata asta de ii faci asta?
Eu: Zayn calmeazate se uita oameni! 
Zayn: Sa se uite nu imi pasa! E prietena mea si am dreptul sa ii iau apararea!
Tay: Nu mai tipa la ea! Si ea e prietena mea si nu permit sa tipe nici un obsedat de oglinda la ea! Ai inteles?
Zayn: Si tu ce te bagi frate?
Tay: Pai daca tu te bagi eu sa stau deoparte? Perrie a ta a inceput cu gesturile! Ele doar radeau de ea!
           Perrie plangea si machiajul i se stricase putin asa ca Robe a aranjat-o de tot... A loat paharul lui Zayn si i l-a turnat in cap...
Robe: Ca sa ai movit sa plangi sclifosit-o!
Zayn: Ai inebunit? Oameni aceea filmeaza!
Eu: Mda si iti e frica ca iti va strica reputatia? Mie nu! Pur si simplu arat lumi ca asta sunt eu. Sunt nebuna, sunt rea, dar sunt sincera si nu sunt sclifosita!
Taylor: Exat Hon'... 
           Zayn s-a ridicat nervos de la masa si s-a dus a loat camera tipului aluia si a calcat-o in picioare... Perrie plangea si mai tare acum si limonada i se scurgea pe fata tragandui maghiajul odata cu ea, parca ii pica fata asa de ingrozitor arata asa ca eu, Robe si Taylor in timp ce ne ridicam sa plecam ne-am si strambat putin din cauza socului de a vedea cum masca "frumoasa" a lui Perrie se scurge in jos!

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu