luni, 30 iulie 2012

Capitolul 7

           Era o casa mare, dar foarte simpla si bine decorata! Cum intrai dadeai de un hol lung plin de tablouri, cum mai mergeai putin pe hol ajungeai in dreptul unei usi care era bucataria, si aceasta era modest si foarte frumos decorata! Am mers in continuare pe hol si ne-a arat livingul, era mare cu bine mobilat si arata extraordinar, parca era loat din filme! Ne-a continuat turul parterului pana in fundul holului unde se afla o camera nu prea mare, din nou modest si bine decorata, apoi pe scara care se afla acolo am urcat la etaj unde se aflau retul camerelor si micul altar al sau dupa cum ii spunea Taylor, prima camera pe care ne-a aratat-o era una crem cu un pat dublu si foarte draguta care avea o baie proprie dupa cum aveau toate camere casei lui, ne-a mai prezentat 3 camere si a patra era a lui, am deschis usa si am ramas uimita, pe pereti erau o gramada de premi castigate de el si nu imi vine sa cred ca el a pastrat placa de surf castigata la TCA, aceasta era asezatu la loc de onoare pe un perete, iar in jurul ei avea si alte multime de premi, camera ca si celelalte era modest decorata, dar totusi foarte stilata!
Taylor: Si camera mea o numesc micul meu altar, aici se afla toate premile mele si odata cu asta toate realizarile mele, pana si cele de cand eram un simplu pusti! * a pus mana pe o medalie de aur*
Eu: Asta e prima ta medalie de karatist?
Taylor: Da... sunt inca mandru de mine, chiar daca au trecut mai bine de 10 ani de atunci!
           Si eu eram la fel, imi placea sa colectionez tot ce era important, din cariera de hambalista am pastrat diplomele si medalile  pe care eu le-am castigat, dar si prima mea cupa, mai am si coroana de miss si panglica concursului, plus panglica de sfarsit de a opta si toate diplomele si bineinteles cele castigate ca actrita si diplomele castigate la concursurile pentru informatica la care am participat! 
Eu: Iti place sa iti colectionezi reusitele, am dreptate?
Taylor: Da, imi place sa ma uit la reusitele trecutului si sa zambesc...
Eu: Idem...
Louis: Si noua, sutienu care a ajuns pe scena il avem la loc de onoare, Harry se uita mereu la el! *rade* si placa noastra de surf de la TCA o avem la loc de onoare!
Zayn: Mda si albumele noastre si premile!
Taylor: Ma pregateam sa ma uit la un film! Vreti sa va uitati si voi?
Noi: Clar!
Taylor: Eu vreau ceva de groaza!
Zayn: Si eu!
Niall: Atata timp cat avem popcorn ma bag si eu!
           Toti au fost de acord sa vada un film de groaza cu exceptia mea! Adoram filmele de groaza numai ca as fii vrut sa rad asa ca le-am propus o comedia, dar cei doi domni perfecti(Taylor&Zayn) nu au acceptat altceva inafara de horror asa ca am cedat si eu. Am coborat in living, Eu si Taylor am facut popcornul cat baieti cautau un film...
Eu: Ti-am mai spus cat de mult te urasc?
Taylor: De ce?
Eu: Aloo ne uitam la un film de groaza ales de cei 5 nebunii! Credema o sa fie foarte horror... Zayn nu se joaca cand e vorba de filme de groaza!
Taylor: Si iti e frica?
Eu: Nu, numai ca nu vroiam sa tip! Vroiam sa rad! Dar daca voi doi, domni perfectii, sa fiu inteleasa celalalt care se crede perfect e Zayn, ati insistat pe groaza am acceptat si eu!
Taylor: Eu nu ma cred perfect!
Eu: Haii nu zau!
Taylor: Stiiu deja ca sunt! *rade*
Eu: Semeni mai mult de cat as fii crezut eu pe Malik! *rade*
Taylor: Mmm poate.... numai ca eu nu sunt asa obsedat de oglinda!
Eu: Pe bune??
Taylor: Mda!
Eu: Gata floricelele! Mergem?
Taylor: Da!
           Ne-am intors la ceilalti si Zayn a dat drumul la film... eram asezati astfel: Eu, Taylor si Zayn pe canapea, Louis, Harry, Niall si Liam pe jos... eu stateam intre cei doi bruneti... mda daca vroiam sa sar pe cineva aveam de ales intre domnul ma cred perfect 1 si domnul ma cred perfect 2... asa ca am renunat la ideea de a sarii pe cineva daca imi e frica si am loat o perna in brate ca sa o imbratisez daca am nevoie! Baietii se uitau terifiati la film, iar eu imbratisam perna aia abtinanduma sa nu tip! Nu aveam obiceiul sa tip la filme de groaza, dar asta chiar ma sperie! 
Zayn: Esti bine? Imbratisezi tare perna aia! Vezii ca o sa o sufoci!
Eu: Daca ar fii fost vie iti garantez ca acum nu ar mai fi fost... 
Zayn: Iti e frica! Recunoaste!
Eu: Mie?? Bah eu sunt Zoro in timpul liber! Nu imi e frica de nimic!
           Dupa circa 10 minute am simtit cum am fost prinsa de picior si trasa incet jos de pe canapea. Am sarit ca arsa si am tipat cat de tare am putut! Baieti au inceput sa rada de mine si eu mi-am bagat capul in perna si am afisat un botic!
Eu: Va urasc!
Taylor: Mie mi-ai mai zis asta! *rade*
Zayn: Si mie! *rade*
Harry: Sunt deranjat e pentru prima data!
           M-am ridicat de pe canapea si l-am calcat pe Harry intentionat pe mana! Apoi m-am indreptat spre iesire! Taylor cu Zayn au venit dupa mine...
Taylor: Ce facii?
Eu: Nu se vede? Plec acasa!
Zayn: De ce? Ne distram!
Eu: Corectie va distrati, eu am fost traumatizata! 
Taylor: Te rog mai ramai!
           Dar eu deja iesisem pe usa, Taylor a venit dupa mine si a vrut sa ma opreasca, dar degheaba mergea pe langa mine ca un mielusel si afisa zambetul ala al lui dulce ce te omoara! Nu vroiam sa ma intorc la trauma aia de film! M-am oprit si m-am uitat la el!
Eu: Tu iti bati joc de mine? Eu nu ma intorc la nici un film! Uiate tu si One Direction... ma duc sa vad o comedie ca sa imi revin! Sau il chem pe vecinu sa ma ajute sa il sperii pe Harry! *rade*
Taylor: Hai ma... nu fii rea! De abea ne-am cunoscut si tu deja te-ai suparat pe mine!
Eu: Eu te stiu de mult timp! *rade* Cam de cand ai aparut!
Taylor: Macar lasa-ma sa te conduc!
Eu: Unde pana in camera ca uite-mi casa!
Taylor: Ok... daca insisti!
Eu: Hoooo!!! Fa stanga in prejur si dute la aia... dupa cum il stiu pe Niall acum nu mai ai nimic in frigider!
Taylor: Am facut azi-dimineata cumparaturile! Nu poate manca tot frigiderul, e plin!
Eu: Saracutul de tine nu il stii pe Niall... lui ii mereu foame!
           Spunand asta am pornit pe aleea care duce la casa, am intrat si le-am gasit pe fete uitanduse la o comedie, m-am asezat si eu pe canapea si am inceput sa rad cu ele! Deja uitasem de ce mi-a facut Harry! Dupa film mi-am dacut un dush si m-am bagat in pat! Era prima noapte in 2 saptamani in care dorm singura!
   Dimineata a venit foarte repede si lenesa de mine azi s-a trezit la 8 dimineata, spre mirarea tuturor, mai ales a lu Miri care se pregatea sa mearga la servici! Elena a coborat si ea imediat dupa mine si mi-a spus ca azi se duce si ea sa isi caute ceva de lucru! Eu traiam regeste... deabea saptamana viitoare incep filmarile... dar azi trebuie sa mergem sa ne ieie masuratori pentru hainele cu care vom juca! M-am ridicat de la masa si m-am dus in camera si m-am imbracat cu o pereche de blugi simpli, un maiou in steagul americi, o jacheta maro inchis si in picioare nelipsiti All Star. Mi-am loat in spate ghiozdanul cu telefonul, ochelari, scenariul si tot ce mai aveam nevoie! Mi-am prins parul intr-un coc dezordonat, m-am rimelat putin, m-am dat cu gloss-ul meu preferat si am plecat! M-am urcat in masina si l-am vazut pe Taylor care iesea chiar atunci din casa, el m-a invitat sa merg cu el, dar am refuzat, pe motiv ca si eu am masina!
Taylor: Haide, eu stiu unde e platoul si tu nu!
Eu: Bine cu asta m -ai convins!
           Taylor s-a urcat la volan eu in drapta, mi-am dat ghizdanul jos si l-am pus pe bancheta din spate, se pare ca si Tay si-a loat un ghiozdan! Am plecat la drum, tot ce stiam de platoul de filmare era ca secventele principale se vor filma intr-un cartier rezidential din cealalta parte a orasului! Si carierul in care stateam noi era rezidential de aceea cred ca Taylor s-a mutat aici! 
Eu: Si secventele din tabara unde se vor filma?
Taylor: Pe niste platouri la distanta destul de mica de Londra! Acum acolo mergem! Pentru ca mare parte acolo se fa filma... 
Eu: Aha, am inteles ca e un loc frumos!
Taylor: Mda chiar este! Iti va placea!
           Dupa ce am mers timp de jumatate de ora de la iesirea din oras pe autostrada am ajuns intr-un loc foarte frumos de care eu nici nu auzisem pana acum! Era un fel de tabara de vara, deabea amenajata, se putea auzi si sunetul unei cascade, era exact ca si locul descris in carte! Cand am cogorat am simtit aerul curat de padure... am zambit si impreuna cu Taylor am mers pe platouri... regizorul cand ne-a vazut a fost foarte incantat... mai ales cand ne-a vazut ca venim impreuna! Jhon era un barbat inalt, chel, putin mai plinut si foarte amuzant! Era de treaba si ne intelegea, cel putin asta era prima impresie pe care ti-o facea... imi amintea mult de tata! Si tata e barbat, inalt, chel si mai plinut! :)) Jhon l-a rugat pe Taylor sa imi prezinte echipa de regizare si sa imi prezinte persoanele care se ocupa cu parul, fata, corpul si hainele mele! Mda trebuia sa mi se acopere si unele tatuaje, cum ar fii cel din ureche si cateva de pe maini! Nu era corect dar am acceptat! In timp ce designer-ul ma masura am facut cunostinta cu ea! Se numea Stela, avea 19 ani si era pasionata de moda, mi-a mai spus ca Jhon a fost foarte dragut cu ea oferindui acest post avand in vedere ca este o incepatoare! Stela era blonda cu ochi verzi albastrui, putin mai inalta ca mine, foarte bine imbracata si foarte frumoasa... parul ei ajungea pana la umeri si bretonul il tinea ca si mine uneori prins cu o agrafa... am cunoscut-o si pe fata de la maghiaj, ea se numea Bonnie si este o fata creola, foarte frumoasa, seamana bine pe Rihanna... Bonnie are 21 de ani, este foarte prietenoasa si foarte amuzanta... i-am cunoscut si pe cameramani, care erau foarte amuzanti si pana la urma i-am cunoscut si pe ceilalti actori, m-am prietenit repede cu fata care o interpreta pe Miranda, aceasta se numea Nicole Stewart si era deasemenea la primul ei film, aceasta avea parul brunet cu suvite roz, iar  ochi ei erau caprui,  si cu cea care o interpreta pe Della, aceasta era chiar Sasha Pieterse, cea care o interpreta pe Alison DiLaurentis in Pretty Little Liars, ea nu semana deloc cu descrierea Dallei asa ca am fost putin socata, dar mi-am revenit repede pentru ca nici eu nu seman cu descrierea lui Kylei ... M-am mai prietenit si cu cel care il interpretaza pe Derek si acesta era la primul lui film, a mai aparut in cateva seriale, dar doar ca figurant, el se numea Jeson Marin si era un brunet cu ochi verzi foarte comic... semana bine cu descrierea lui Derek din carte, acesta avea si el 16 ani la fel ca si mine si Nicole... asta m-a facut fericita stind ca nu sunt cea mai mica de acolo... Am cunoscut-o si pe cea care o interpreta pe Sara... Taylor avea drepate, era o invidioasa si jumatate! Numele ei era Emma si pur si simplu ma enerva cu privirile urate pe care mi le arunca cand vorbeam cu ceilalti actori. Am fost foarte incantata sa o cunosc si pe Megan Fox, chiar mega incantata, este una din actritele mele preferate si ma bucur ca ea este Holiday, directoarea taberei.
           Dupa ce i-am cunoscut pe toti actori si am terminat masuratul eu si Taylor am plecat acasa. Cand am ajuns am urcat in camera mea si am inceput sa repet versurile, erau foarte simple si usor de memorat. Dupa ce am invatat prileme parti foarte bine, m-am decis sa intru putin pe facebook si pe twitter, avand in vedere ca nu am mai intrat de mult! Cand am intrat am vazut multe notificari pe Facebook si multe mesaje lasate de prietenele mele din romania... am observat ca prietena mea Denisa era online asa ca am intrat pe ea.. am vorbit cred ca doua ore si ne-am povestit tot ce ni s-a intamplat! A fost foarte fericita cand a vazut ca mi-am postat cateva poze facute azi cu noi mei colegi si a fost foarte fericita pentru mine ca am intrat intr-un film pentru ca ea stia cat de mult imi doream sa ajung actirita si acest film era drumul spre implinirea visului meu! Si celalalt vis cu Taylor, dar nah toate la timpul lor! Am vazut ca imediat ce mi-am pus poza cu Taylor la profil am primit o tona de like-uri si de la englezi, dar si de la romani mei! Si multe comm-uri de "Vaii sunteti impreuna??" ; "Ce bine va sta!" ; "Ohh vaii tu si Taylor va potriviti bine!" ... si asta ma calca pe bec! Si asa ca la descriere am scris ca nu suntem impreuna... Am mai stat putin pe Facebook si nu prea mult pe Twitter si nu dupa mult timp m-am dus sa fac un duş si apoi m-am pus in pat din nou pe laptop... am stat si am mai vorbit si cu alte prietene bune din copilarie, dar si cu colege normale care erau mai mult ca sigur geloase pe mine si pe faptul ca am facut atat cu Zayn poza, cat si cu Taylor! Ahh ce as vrea sa le vad acum fetele fetelor care mi se dadeau prietene si ma raneau... sa le vad cum sufera ca nu au ele poza cu ei!:)) Ok gata cu diabolicismul din mine... am coborat jos sa iau un morcov pentru micuta Rita... in ultimul timp eram foarte neglijenta cu ea si ii cam simteam lipsa..
           De odata soneria de la usa se aude si cobor jos sa vad cine era, cand am deschis usa am vazut-o pe Robe toata ploata! Stiam ce insemna asta, a prins-o poaia!
Eu: Ohh Robe intra! Ce naiba cauti tu la ora asta afara? Si mai ales prin ploaie?
Robe: Veneam de la o colega de liceu, Nicole si ea sta la cateva strazi distanta si cand eram la coltul strazi tale a inceput poaia si am venit repede la tine ca sa nu mor in ce e afara!
           Intradevar a inceput o ploaie urata si tuna in truna, asta ne-a facut pe amandoua sa ne speriem asa ca am inchis usa si am urcat sus sa ii dau ceva cu ce sa se schimbe... Robe cum era putin mai grasuta ca mine i-am dat o pereche de pantaloni mai larghi scurti de ai mei si un tricou pe care Zayn l-a  uitat aici... Am coborat in bucatarie unde am facut impreuna limonada! Intre noi era o liniste apasatoare si asta cred ca a fost observata si de Robe pentru ca a spart ea gheata, mie imi era prea frica sa o fac stind ca ultima data cand ne-am vazut mai avea putin si sarea pe mine de nervoasa ce era, dar a ales sa se controleze si a plecat acasa...
Robe: Si ce mai face iubitul tau?
Eu: Care iubit?
Robe: Zayn, oare care iubit?
Eu: Pai nu stiu! Si nici nu am fost vre-o data impreuna!
Robe: In seara aia nu parea a fii asa cum graiesti acum!
Eu: Mirii a inteles totul gresit si v-a spus si voua tampeni! Asa ca nu a vrut sa para mincinoasa si ne-a obligat sa ne comportam ca un cuplu! A fost aiurea mai ales ca vedeam furia din ochi tai si nu imi place asta! Mai ales ca stiu de ce esti in stare! Si sunt foarte mirata ca tu te-ai abtinut.
Robe: Nu eram in apele mele... mancasem ceva stricat, cred.
Eu: Ma ierti?? *puppy-face*
Robe: Pentru ce? Pentru ca te-ai prefacut ca esti cu Zayn?? Ehh lasa si eu as fii facut la fel! Adica e Zayn, Zayn Perfect Malik! *rade*
Eu: Nu e chiar asa perfect!
           De odata usa de la intrare s-a auzit si in casa a intrat cineva care striga intruna "Ajutooor ma omoara, vrea sa ma omoaree!! E acolo la usa... vrea sa ma omoaree! Damii un cutit ca il omor eu primu! Si asa murea inaintea mea! *rade*" , era Harry care din nou se certase cu vecinul nostru, era putin ud in cap asa ca am inceput atat eu cat si Robe sa radem de faptul ca parul lui carliontat nu mai statea calumea!
Harry: Deci mosu asta e ca o fantoma! Sa mor eu de nu!*rade*
Eu: Dute Draq... ce ai cu bietu om??
Harry: Eu nu am nimic cu el! Se uita urat la mine asa ca ma stramb la el...
Eu:  Ce copil esti! Apropo voi nu v-ati cunoscut! Ea e vechia mea prietena Robe... si el e ... "dar nu apuc sa termin ca mi-o ia inainte"
Robe: Harry Styles!
Harry: Mda.. Elena nu ai ceva cu ce sa imi usuc parul!
Eu: Mda se numeste uscator si vezii ca e in fiecare baie! Sper sa il vezi!
           Dupa ce Harry a plecat in cautarea uscatorului eu si Robe ne-am asezat pe canapea si am dat drumul la televizor in speranta de a gasi un film bun. Dar in schimb am dat peste un reportaj cu mine si Taylor de ieri! Eram uimita cate au putut sa indruge acei oameni, si erau si poze cu noi de azi de cand am mers la platouri! Am facut o fata de parca l-am vazut pe Stefan in chiloti si am lasat capul in jos! Noi ne cunosteam de 2 zile si deja presa inventa lucruri cum ca am fii impreuna?? Asta e strigator la cer si totusi tipic presei! De odata telefonul meu a inceput sa sune cu rington-ul mamei mele, am loat telefonul de pe masa si am raspuns
Eu: Heii Mamii ce faci? 
Mama: Ceau scumpa mea! Eu fac bine! Tu ce mai faci?
Eu: Foarte bine! Sunt foarte fericita ca am primit rolul si azi am fost sa imi cunosc colegi de platou, regizorul imi aminteste intr-un mod foarte ciudat de tata! *rade*
Mama: Felicitari scumpa mea! Ma bucur ca ai obtinut rolul pe care ti l-ai dorit! Sper sa ajungi undeva cu acest film.... in rest tu cum esti bine? Am vazut ca ti-ai pus poze noi pe Facebook cu niste baieti si cateva fete! E ceva intre tine si acei baieti?
Eu: Nu mama, suntem doar prieteni si cu uni colegi de echipa, nimic mai mult.
Mama: Ok, ma bucur sa aud asta! Eu acum trebuie sa inchid pentru ca e tarziu si maine plec devreme la munca! Mamii te-a pupat si sa ai grija de tine puiul meu scump si drag! Bine?
Eu: Da mama! Si eu te-am pupat! Te iubesc... Ceau!
Mama: Ceau puiul meu!
           Ok oficial mama ma dadaceste perea mult! Am 16 ani! Nu imi poate spune puiul lui mama mereu! Adica ea mi-a spus ca voi fii mereu copilul ei si puiul ei, dar credeam ca cu timpul o va loa mai moale! Dar nuu... ea e mama, trebuie sa fie mai cu coarne ca celelalte! Chiar daca este o femeie intelegatoare ma enerveaza faptul ca ma dadaceste.
Robe: Cat ii ia cretului sa se usuce pe cap!
Harry: Sunt gata! A trebuit sa ma dau si cu spuma sa arat fermecator!
Eu: Ok si credeam ca Zayn e obsedat de el! *rade* Se vede ca sunteti prieteni.
Harry: Nu ma baga in aceiasi categorie cu el... eu nu fac "Hei frumosule!!" de fiecare data cand vad oglinda! *rade*
Eu: Mda... aici ai dreptate!
Harry: Si ce facem stam asa monotoni??? Nu ne uitam la nici un film?
Eu: Pai eu as vrea o comedie! Voi?
Robe: Chear as vrea sa rad putin!
Harry: Eu as prefera horror, dar daca sunt doi contra unu!
Eu: Nici sa nu te gandesti, eu nu ma mai uit veci la filme horror cu tine!
Harry: Dar hai ca ai fost nostima aseara! Si totusi inca ma doare mana!
           Am ales un film si i-am dat play... Dupa circa 2 ore filmul era gata, iar noi 3 radeam ca prosti! Era destul de tarziu asa ca Robe a ramas la mine peste noapte si Harry s-a grabit acasa ca nu cumva sa se mai intalneasca cu vecinul nostru! Robe a dormit cu mine in camera pe locul unde dormea candva Zayn! Mi-am loat telefonul si am decis sa ii trimit un mesaj... dar am renuntat pentru ca nu stiam ce sa ii scriu! Ar suna patetic: "Heii, ce faii? Eu sunt bine... toata ziua m-am gandit la tine si imi este dor de tine! Stii desi suntem amici am inceput sa ma atasez foarte mult de tine si uneori nu mi te pot scoate din cap! Si ziua ta cum a fos?? " , mda dupa cum am zis patetic... incepeam sa ma atasez din ce in ce mai mult de Zayn si faptul ca a plecat a fost destul de dureros! Dar totusi incercam sa ma obisnuiesc cu ideea! ;)

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu